Statutory Committee

Anti Ragging Committee

Sr.no Name Designation
1 Dr. Abhay Kulkarni Director-Chairman
2 Dr. Ashwini Kulkarni Professor
3 Dr. Priya Deshpande Faculty representative MCA
4 Mr. Sanjay Mathapati Faculty representative MCA
5 Mr. Maruti Prasad Faculty representative MBA
6 Adv. Manisha Kulkarni Faculty representative MBA
7 Mr. Sanjay Naik Patil : PI Nigdi Police Station Civil and Police Admin Representative
8 Mr. Vivek Inamdar(Pimpri Chinchwad News line editor) Local Media Representative
9 Mr. Sanjay Bodani (Tejgyan Foundation) NGO Representative
10 Mr. Abhijeet Nalawade Administrative Representative
11 Ms. Prabha Naidu Administrative Representative
12 Dr.Mandakini Bhosale Parent Representative
13 Mr. Somnath Rangole Parent Representative
14 Mr. Divyesha Pardiwala Student Representative MCA
15 Ms. Leena Sonawane Student Representative MCA
16 Mr.Lokesh Nemade Student Representative-MCA
17 Ms. Asha Shinde Student Representative-MCA
18 Mr. Preetam Parmar Student Representative-MBA
19 Ms. Nilambari Bhosale Student Representative-MBA
20 Ms. Prutha Relekar Student Representative-MBA
21 Mr. Aksah Mulchandani Student Representative-MBA

Anti Ragging Squad

Sr.no Name Designation
1 Mr. Maruti Prasad Teaching Representative-MBA
2 Ms. Prabha Naidu Administrative Representative
3 Mr. Sanjay Mathpati Faculty Representative-MCA
4 Dr.Priya Deshpande Faculty Representative-MCA

Internal Quality Assurance Cell

Sr.no Name Designation
1 Dr. Abhay Kulkarni Director-Chairman
2 Dr. Ashwini Kulkarni Management Representative
3 Dr. Deepali Sawai Director - Technical
4 Ms. Manisha Kulkarni Coordinator - IQAC
5 Ms. Renu Mathew Teaching Representative
6 Dr.Priya Deshpande Teaching Representative
7 Mr.Sanjay Mathapati Teaching Representative
8 Ms.Vidhya Hittalmani Teaching Representative
9 Mr.Maruti Prasad Teaching Representative
10 Ms.Ramya Nair Teaching Representative
11 Ms.Prabha Naidu Administrative Representative
12 Mr. Ravi Rajapurkar Employer Representative
13 Mr. Vikas Patil Local Society Representative
14 Mr. Jay Dholakiya Industry Representative
15 Mr. Sapan Vaidya Alumni Representative
16 Ms. Chanee Bhate Student Representative
17 Ms.Divya George Student Representative

Grievance Redressal Cell

Sr.no Name Designation
1 Dr.Abhay Kulkarni Director-Chairman
2 Adv. Harishchandra Suravase, Notary& Advocate Ombudsman
3 Ms.Ramya Nair Secretary
4 Dr.Deepali Sawai Member
5 Ms. Manisha Kulkarni Member
6 Dr. Priya Deshpande Member
7 Ms.Renu Mathew Member
8 Ms.Sana Sayyed Student Representative
9 Mr.Pranav Kuri Student Representative
10 Ms.Priti Nanaware Student Representative
11 Mr.Niranjan Garge Student Representative

Prevention of Sexual Harassment Committee

Sr.no Name Designation
1 Dr. Ashwini Kulkarni Chairman
2 Ms. Prabha Naidu Secretary
3 Ms. Maya Sawant Local Member
4 Dr. Khushboo Sahu Teaching Staff Member
5 Ms. Shrutika Kadwe Student Representative
6 Ms. Rashmi Kumari Singh Student Representative
7 Ms. Ketaki Shinde Student Representative
8 Ms. Pavanee Joshi Student Representative

Local Managing Committee

Sr.no Name Designation
1 Dr. Deepali Sawai Management Representative
2 Dr.Abhay Kulkarni Director as member secretary
3 Ms.Prabha Naidu Non Representative-MCA
4 Ms. Vidhya Hittalmani Teaching Representative-MBA
5 Ms.Arati Mhaisekar Teaching Representative-MCA
6 Ms.Manisha Kulkarni Teaching Representative-MBA
7 Ms.Maya Sawant Local Members
8 Mr.Sunil Sawai Local Members
9 Ms.NaliniJambhekar Local Members
10 Dr.Ashwini Kulkarni Secretary
11 Mr.ManoharJambhekar President/Chairman

OBC

Sr.no Name Designation
1 Dr.Abhay Kulkarni Chairman
2 Ms.Asmita Choudhari Convener
3 Mr.Vikas Gaikwad Member
4 Ms.Bhagyashree Deshpande Member

College Development Committee

Sr.no Name Designation
1 Shri. M.D. Jambhekar Chairman
2 Dr. Ashwini Kulkarni Member, Secretary Parent Trust
3 Dr. Deepali Sawai Head, Nominated by Director
4 Dr.Abhay Kulkarni Director, Member Secretary
5 Adv. Manisha Kulkarni IQAC Coordinator
6 Dr. Priya Deshpande Teaching Representative
7 Ms. Kiran Shinde Teaching Representative
8 Mr. Maruti Prasad Teaching Representative
9 Mr. Abhijeet Nalawade Non-Teaching Representative
10 Mr. Parag Matkar Local Member, Nominated by Management – Education
11 Mr. Sunil Sawai Local Member, Nominated by Management – Industry
12 Dr. Aruna Deoskar Local Member, Nominated by Management – Research
13 Mr. Vikas Patil, ECA - Chairman Local Member, Nominated by Management – Socialist
14 Mr. Abhishek Chandan General Secretary
15 Mr. Piyush Patil President

Internal Compliant Committee

Sr.no Name Designation
1 Dr.Deepali Sawai Presiding officer
2 Dr.Jyoti Bhanage Faculty Member Representative
3 Adv.Manisha Kulkarni Faculty Member Representative
4 Dr.Priya Deshpande Faculty Member Representative
5 Ms.Prabha Naidu Administrative Representative
6 Mr.Rajesh Jadhav Non Teaching Member Representative
7 Ms. Amruta Palkar Students Representative-MBA
8 Ms. Pradhnya Chawan Student Representative-MBA
9 Ms.Ankita Patil Student Representative-MCA
10 Ms.Aarti Gaikwad Student Representative-MCA
11 Ms.Vidhya Kale NGO Representative

SC/ST committee

Sr.no Name Designation
1 Dr.Abhay Kulkarni Chairman
2 Ms.Vandana Pednekar Secretary
3 Ms.Rupali Bhangale Member
4 Mr.Vikas Gaikwad Member
5 Ms.Vidya Hittalmani Member

Student welfare Council(SWC)

Sr.no Name Designation
1 Dr.Deepali Sawai Presiding officer
2 Dr.Jyoti Bhanage Faculty Member Representative
3 Adv.Manisha Kulkarni Faculty Member Representative
4 Dr.Priya Deshpande Faculty Member Representative
5 Ms.Prabha Naidu Administrative Representative
6 Mr.Rajesh Jadhav Non Teaching Member Representative
7 Ms. Amruta Palkar Students Representative-MBA
8 Ms. Pradhnya Chawan Student Representative-MBA
9 Ms.Ankita Patil Students Representative-MCA
10 Ms.Aarti Gaikwad Students Representative-MCA
11 Ms.Vidhya Kale NGO Representative
  • Mithi Software Pool Campus Drive for MCA/MCS 2019 PASSOUT on 6th Dec. 2018 @ 2:00 PM.

     


  • MCA Results were declared on 22nd June 2018. Ms. Chanchal Panpaliya-  (77.30) , Ms. Priyanka Dhane- (75.60%) , Ms. Shilpa Mungde -(75.03%) of Track 1,Ms. Sarika  Mahashete-(76%), Ms. Aishwarya Agrawal-74.50, Ms. •Bhakti Gadgil-71.78% are the toppers of Jupiter of MCA-III


  •  MCA Student Ms. Chanchal  Panpaliya stood 10th in the SP Pune University merit list 2017-2018


  •  Mastro Intellect campus drive for MCA 2019 passout is on 6th Dec. 2018. 


  •  MCA I Student team "Unique Solutions" secured 4th rank in Smart India Hackathon 2018 under guidance of Mr.Amit Agrawal @Hydrabad With trophy & Rs.25000/ 


  • Find details of Scholarship & Freeship Form under Admission->Fee Structure


  • IICMR is very Proud of the MCA Department students who have shown an excellent performance in International Certification as part of the Add On Course initiative.

    11 MCA second year students certified in OCJP !  From MCA third year 18 students certified in Sales Force and 16 of them in ISTQB!


  • Congratulations all dear MCA students certified in JAVA (OCJP) and Salesforce . IICMR Family is proud of you !! 


  • 3 MCA students in top 20 in SP Pune University Merit List 2017


  • We wish all the Best to our dear students ! Do well and be confident, success is yours!


  • The Tuition Fees for MCA for the year 2017-18 is as follows :
    For Open category students : Rs. 78182
    r> For OBC students : Rs. 39091
    For other Category students : Rs. 0
    Development fees for all : Rs.7818
    For any other Enquiry please feel free to call : 9921000870 / 9822951262 / 020 27657648


  • SPPU University Exam for MCA/MBA is starting from 24th April 2019